Védőfelszerelés

A történelmi vívás gyakorlása során különösen fontos a megfelelő védőfelszerelés használata. A 600-1000 g tömegű szablyákkal még élezetlenül is lehet súlyos vagy halálos sérülést okozni.

A megfelelő ütemű fejlődéshez fontos, hogy a kezdő vívó sorban beszerezze a védőeszközöket.

Legfontosabb a fejvéd, a szemek és az arc védelme miatt. A szemek védelme érdekében a - legegyszerűbb kötött iskolagyakorlatok kivételével - tilos páros gyakorlatot fejvéd nélkül végezni! Sportkard használata esetén bármilyen páros gyakorlatot tilos fejvéd nélkül végezni!

A modern védőfelszerelések többnyire egy belső szivacs, vagy műanyag hab, és egy külső kemény, ütésálló műanyag rétegből (polietilén, polipropilén, ABS, stb.) állnak. Csak a fejvéd rostélya van fémből. Egyéb fém páncélelemek használata nem javallott, mert test-test kontaktus esetén balesetveszélyes, és károsíthatja az ellenfél műanyag-textil felszerelését.

Az alábbi rajzon a legtöbb HEMA versenyen megkövetelt felszerelés elemek láthatók.

Fejvéd: célszerű az erősebb, 1600 N-os változat beszerzése, sok versenyen követelmény is

Tarkóvédő: nem csak a nyakcsigolyákat védi hátulról, hanem a fejnek is plusz védelmet ad, és a fejvéd élettartamát is növeli

Torokvédő: a fejvéd szakálla alá beszaladhatnak szúrások, ezért nagyon fontos a torok külön védelme

Kabát: megfelelő átszúrás elleni védelemmel kell bírnia. A vívó igényei, egyéb védőfelszereléseihez igazodva különböző vastagságú, kialakítású kabátok kaphatók. Csapatunknál a szablyához jól bevált a Pbt cég beépített kar és könyökvédős kabátja.

Kesztyű: a HEMA társadalom "Szent Grálja", rengetegen keresik, kutatják, fejlesztik a tökéletes kesztyűt, ami jól véd, nem gátolja a mozgást, és olcsó. Természetesen e három feltétel egyszerre nem teljesülhet. A mozgékony, vékony ujjakat rendkívül nehéz megvédeni a nehezebb fegyverektől úgy, hogy még kielégítő legyen a mozgékonyság. Csapatunkban használunk házi készítésű kesztyűket, és módosított jégkorongos kesztyűt is. Kosaras szablyák esetén is elengedhetetlen a kemény réteggel erősített kesztyű, mert a kézhátat, a hüvelykujj tövét, és az ujjvégeket a kosár nem fedi.

Könyök és alkarvédő: amennyiben a kabátban nincsenek beépített protektorok, szükséges külön alkar és könyökvédő. Az alkar gyakori célpont, a könyök pedig sérülékeny ízület.

Cipő: mint bármilyen más tornatermi sportágnál, elvárás a tiszta váltócipő. A specifikus vívócipők jelenthetnek némi előnyt, de egy átlagos sportcipő is megteszi. A történelmi vonatkozásokat figyelembe véve, ha próbáltál már vizes füvön korhű bőrtalpú csizmával közlekedni, akkor teljesen elégedett leszel egy sima sportcipővel.

Térdvédő: a térdvédő akkor is ajánlott, ha az adott szabályrendszer szerint csak a derék fölötti rész a találati felület. Akaratlanul is mehet mélyre egy vágás vagy szúrás az ellenfél hárítása miatt. A comb sokat bír, a térd viszont érzékeny. Amennyiben a teljes test találati felület, lábszár- és combvédőkről is kell gondoskodni.

Mellkasvédő és szuszpenzor: a mellkasvédő nem csak hölgyeknek kötelező. A legtöbb kabát önmagában nem elég vastag, de egy vékony, kényelmes műanyag mellkasvédővel nagyon megnő a védőértéke. A szuszpenzorhoz talán nem kell magyarázat, nehéz fegyverek használata esetén magától értetődő, hogy kötelező elem.


Hol lehet ilyen védőfelszerelést beszerezni, és mennyire drága?

Hazai HEMA felszerelést gyártó cég a Pbt: https://pbthistoricalfencing.com/

A legnépszerűbb külföldi gyártók a SPES: https://histfenc.com/

és a Superior Fencing: https://www.supfen.com/

Általánosságban elmondható, hogy sajnos meglehetősen drága, ezért sem lesz hazánkban tömegsport. Versenye válogatja, hogy mennyire fogadják el a házi barkács megoldásokat. Fejvédnél biztosan nem, kesztyűknél inkább. Megfelelő átszúrás elleni textil anyagot sem könnyű találni.


Lehet drága védőfelszerelés nélkül, kontrollal vívni?

Lehet, de véleményünk szerint úgy nem lehet egy szintnél tovább fejlődni.

Bizonyos alapfokú gyakorlatok, megfelelő felügyelet és hozzáállás mellett védőfelszerelés nélkül is végezhetőek. A vívás lényege viszont abban rejlik, hogy megpróbálunk találatot bevinni az ellenfélnek. Ahogy a vívó fejlődik, úgy lesznek támadásai egyre erősebbek és gyorsabbak. A puszta technikákról átkerül a hangsúly a lelki összetevőkre, mint a támadószellem és a lélekjelenlét. Ezek megtapasztalásához a szabadvívás elengedhetetlen. Mivel a vívás eredendően a másik fél megsebzésére irányul, a szabadvívás során is lehetővé kell tenni, hogy a találatokat megfelelő erővel vigyük be. Ez a történelmi vívásnál különösen fontos. Nem csupán a találatjelző lámpa felvillanását kell kiváltani, hanem úgy kell eltalálni az ellenfelet, hogy az éles fegyver esetén ruházaton keresztül is sérülést okozzon.

Georgikon Szablya Kör
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el